micro RNA آنالیز

آموزش آنالیز دادههای miRNA-Seq

معرفی دوره:

با گسترش دانش امروز در زمینه ی ارتباط تنگاتنگ بین عوامل موثر در بیان ژن ها و فنوتیپ بیماری ها مطالعه ی عوامل تنظیمی بیان ژن به مراتب از اهمیت بیشتری نسبت به بررسی ژن ها به تنهایی برخوردار است.
با مطالعه ژنتیکی در روند ایجاد بیماری ها به این واقعیت می رسیم که بررسی و شناسایی عواملی که به نوعی نقش تنظیمی و کنترل کننده را در بیان ژن ها ایفا میکنند پاسخگوی بسیاری از ابهاماتی هستند که در مطالعه ی مسیر های مولکولی دخیل در بیماری ها با ان مواجه هستیم.
با توجه به اهمیت مولکول های تنظیم کننده بیان ژن ها امروزه بررسی پروفایل های تنظیمی به مراتب اهمیت بیشتری در قیاس با پروفایل های بیانی دارد. از سوی دیگر بررسی پروفایل های تنظیمی راهکاری هوشمند و کم خطر برای درمان ژنتیکی بسیاری از بیماری ها می باشد.
microRNA ها از نخستین مولکول های تنظیمی شناخته شده در سطح بیان ژن ها هستند و در طی تکامل تدریجی به میزان زیادی حفظ شده اند.  با توجه به تنوع بالای miRNA ها و نقش مهم تنظیمی انها امروزه از این مولکول های کوچک به عنوان biomarker های تشخیصی و یا پیش اگهی برای بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و یا بیماری های عصبی یاد میشود. از این رو مطالعه و شناخت انها در بررسی پروسه های ایجاد بیماری و کشف راهکار های درمانی بسیار سودمند می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، قسمت مطالب آموزشی نت سای بخش microRNA sequencing را مطالعه فرمایید.

print
Tags:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =