circular RNA آنالیز

آموزش آنالیز داده های Circular RNA

معرفی دوره:

با پیشرفت تحقیقات در علم ژنتیک و با رسیدن به این حقیقت که تاثیر عوامل تنظیمی دخیل در بیان ژن ها در ایجاد اختلالات و بیماری ها به مراتب مهمتر از نقش خود ژن هاست و همچنین با وجود امکان یافتن راهکار های درمانی با کمک عوامل تنظیمی و کنترل بیان ژن ها امروزه کشف مولکول های جدید در راستای تنظیم بیان عوامل تنظیمی و کنترل بیان انها نیز بسیار حائز اهمیت است.
امروزه با توجه به نیاز بیشتر به شناخت عمیقتر در سیستم های سلولی و مولکولی و بررسی انواع مختلفی از مولکول های اسید های نوکلئیک ، انواع جدیدی از DNA ها و RNA ها شناسایی و تاثیرات انها در بروز بیماری ها ارزیابی میشود. با در نظر گرفتن ارزش روز افزون نقش مولکول های تنظیمی در کنترل مسیر های حیاتی در سلول پیدا کردن راهکار هایی برای کنترل خود مولکول های تنظیمی می تواند تاثیر بزرگی در هدایت صحیح مسیر های ژنی و جلوگیری از ایجاد اختلال داشته باشد. از جمله انواع RNA هایی که امروزه بسیار در معرض توجه می باشد Circular RNA ها است.
این مدل از انواع RNA ها دارای شکلی حلقوی بوده و میتوانند در پی مراحل مختلف ویرایش و پردازش RNA ها ایجاد شوند. امروزه در حدود ۲۰۰۰ نوع از Circular RNA ها شناسایی شده اند که بیشترین جایگاه عملکردی و بیانی انها در مغز گزارش شده است. این نوع از RNA ها دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله توانایی همانند سازی به روش دایره غلتان، باز ارایی ژنوم، مقاوم در برابر تجزیه ی اگزونوکلئازی و همچنین القای folding و ثبات ساختاری RNA ها می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، قسمت مطالب آموزشی نت سای، بخش circular RNA sequencing مطالعه فرمایید.

print
Tags:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =